„Całe moje życie to pasmo chłonięcia kultury” – rozmowa z Maciejem Dąbrowskim

Maciej Dąbrowski – artysta internetowy, założyciel kanału Z Dupy pojawił się w Toruniu z okazji Festiwalu DwuTakt w Dworze Artusa.

Wiele osób uznaje go za wulgarnego wariata, który za pomocą prowokacji przebił się do czołówki polskiej sceny YouTube. Inni mają go za pozytywnego faceta, który zmusza młodą widownię do samodzielnego myślenia. Z okazji spotkania na Festiwalu DwuTakt, który jest okołokulturowym wydarzeniem, twórca wyjaśnia jaki wpływ miała popkultura na jego życie oraz działalność internetową. Wskazuje również na wpływy, dzięki którym rozpoczął cykl Kurwtura na swoim kanale.

Podczas wizyty YouTubera w Toruniu zrealizowano film, dotyczący listy rzeczy, które denerwują mieszkańców tego miasta. Film będzie jednym z serii, w której autor odwiedza i przygląda się z przymrużeniem oka największym miejscowościom w Polsce.

Ostatnio polski YouTube wrzał od konfliktu pomiędzy GimperemAtorem. Jak Człowiek Warga ocenia dzisiejszą scenę internetowego wideo? Na tapetę wziął też popularność Sex Masterki.

Nikogo nie powinno dziwić, że twórcy internetowi dostają wynagrodzenie od firm, z którymi podpisują umowy w ramach sponsoringu. Maciek wyjaśnia jak z jego perspektywy wygląda hajs z YouTube.

– W tej chwili po prostu siebie uzewnętrzniam. Nie mam nikogo nad sobą... – wspomina dawną pracę w telewizji.

Nie da się ukryć, że większość fanów kanału Z Dupy to ludzie młodzi. Zdarza się, że w filmach przez niego realizowanych występuje rodzina Macieja, w tym jego syn Tymon. A czy ogląda on produkcje swojego taty?

Ogromną rolę w działalności internetowej grają statystyki. Nie wszyscy jednak biorą udział w wyścigu o jak największe zasięgi. A co z treściami jakie przekazują twórcy?  – Zawsze starałem się mieć coś więcej do zaoferowania, niż same przekleństwa – podkreśla Dąbrowski.

Co zrobisz, kiedy przyjdzie czas pożegnać się z YouTubem? Gdzie widzisz siebie za kilka lat? – Ja siebie po prostu widzę jako twórcę, producenta, reżysera, scenarzystę i aktora.

Z YouTuberem rozmawiali Piotr Grabski i Piotr Michalczewski.

[fot. oficjalny fanpage Z Dupy]