„Biblioteka inspiruje” – Tydzień Bibliotek rozpoczęty

W tym roku już po raz 13 odbywa się Tydzień Bibliotek, na który składa się szereg imprez, mających podkreślić rolę czytania w codzienności.

Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka UMK zorganizowała bogaty program wydarzeń, które mają zainteresować gości tematyką książkową oraz zapoznać ich z pracą bibliotekarza. Dziś w placówce odbył się IV Toruński Kiermasz Książki Regionalnej, na którym zaprezentowano książki, ebooki oraz audiobooki dotyczące Kujaw, Pomorza, Powiśla, Warmii i Mazur. Mówi dr Wojciech Szramowski.

Na jednym ze stanowisk kiermaszu można było dowiedzieć się o działalności wydawniczej Kociewia – jednego z regionów Pomorza Gdańskiego. Marcin Kłodziński z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie podkreśla istotną rolę Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, który jest odpowiedzialny za wydawanie regionalnego magazynu kulturalnego.

Na Kiermaszu Książki Regionalnej nie mogło zabraknąć toruńskiej Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Zainteresowani znaleźli tam wydawnictwa dotyczące historii II Wojny Światowej na terenie Pomorza i Kujaw oraz roli kobiet podczas tego okresu. Mówi Agnieszka Łuczywek.

Wioletta Osińska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku prezentowała na kiermaszu czasopisma i albumy dotyczące historii samego Włocławka oraz regionu. Goście mogli także znaleźć informacje na temat sławnego fajansu włocławskiego oraz twórczości Stanisława Zagajewskiego.

Tydzień Bibliotek potrwa do 15 maja, a cały harmonogram wydarzeń, które odbędą się w placówce Biblioteki Uniwersyteckiej UMK można znaleźć poniżej.

tydzien bibliotek-

[fot. men.gov.pl]