„Zali cały Zakon tu leży?” czyli Krzyżacy w Horzycy

Jak wyglądałaby proza Sienkiewicza, gdyby pisał współcześnie? Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wystawia „Krzyżaków” w adaptacji Radosława Paczochy.

Twórcy spektaklu podkreślają konieczność wykorzystania elementów współczesnych przy wystawieniu tego typu sztuki. Zwracają uwagę na to, że dosłowna adaptacja literatury Sienkiewicza byłaby znacznym uproszczeniem ich pracy. Ponadto idąc za trendami rodem z Gry o Tron czy Mad Max’a chcieli skupić się na przyciągnięciu widza przed deski teatru za pomocą mieszania historii ze światem rzeczywistym. Mówi reżyser Michał Kotański.

Zbyszko (Łukasz Ignasiński)

Kluczową postacią w powieści Sienkiewicza jest Zbyszko. Odtwórca roli młodego rycerza Łukasz Ignasiński mówi o archetypie wojownika, którego starał się przedstawić jako żołnierza rodem z blokowisk.

BIEL3097
Zbyszko (Łukasz Ignasiński), Księżna Anna (Jolanta Teska) i dwórki

O kreacji Danusi – wybranki serca woja Zbyszka mówi aktorka Julia Sobiesiak, która wcieliła się w rolę niewinnej niewiasty. Zaznacza, że jej rola odnosi się bezpośrednio do ówczesnego świata przedstawionego przez autora Krzyżaków.

BIEL3368
Zbyszko (Łukasz Ignasiński)

Związek tych dwóch postaci można uznać za klasyczny przykład wielkiej miłości, która z czasem przyniosła ból i cierpienie zakochanych. Dwunastoletnia dziewczynka kontrastuje w przedstawieniu z Jagienką, która przypomina świat dresa – Zbyszka.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 9 kwietnia o godzinie 18.00 w teatrze im. Wilama Horzycy.

[fot. Krzysztof Bieliński ]