Poznasz głupiego po czynach jego!

„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi.” Któż z Was nie zna tego cytatu i nie wie skąd on pochodzi? Kojarzycie go zapewne z jednym z najpiękniejszych i najchętniej oglądanych filmów, z Tomem Hanksem w roli głównej. Domyślacie się już zapewne, że bohater ten ma swój książkowy pierwowzór.

Forrest Gump to powieść wydana w 1986 roku, która wyszła spod pióra amerykańskiego pisarza Winstona Grooma. Na jego koncie znajdują się także nowele traktujące o wojnie w Wietnamie, powieści: Kiedy umiera lato czy Gump i spółka, będąca kontynuacją losów Forresta Gumpa.

Tytułowy bohater, Forrest, ma niezbyt wysoki iloraz inteligencji i niebywałe szczęście w życiu. Na skutek licznych zbiegów okoliczności i zabawnych przypadków, bierze udział w najważniejszych wydarzeniach historycznych i zdobywa fortunę. Mimo tego, że ludzie traktują go jak idiotę, Forrest wydaje się wieść szczęśliwe życie, poznaje smak przyjaźni i miłości.

Książka, w formie pamiętnika, dziennika czy wspomnienia, pisana jest językiem prostym, często niepoprawnym, w sposób zgryźliwy i humorystyczny. Powieść czyta się niezwykle szybko.

Zdaję sobie sprawę z tego, że większość z Was zapewne oglądała już film, Forrest Gump, z 1994 roku, nagrodzony aż sześcioma Oscarami i innymi licznymi nagrodami. Zapewniam, że książka znacznie różni się od swojej adaptacji. Mogę śmiało powiedzieć, że uzupełniają się wzajemnie, choć jedno uboższe jest od drugiego, trudno wskazać które. Przyznać muszę, że sama łapałam się na szukaniu w pamięci scen z filmu i próbie dopasowania ich do odpowiednich fragmentów powieści. Czytanie tej książki to niezwykle ciekawe doświadczenie. Lektura jest inspirująca i zabawna, świetna dla miłośników niebanalnych opowieści.

Polecić Forresta Gumpa mogę z pełnym przekonaniem. Będziecie zaskoczeni zarówno formą jak i treścią!

zdjęcie: plakat filmu Forrest Gump, okładka książki.