To już lepiej, żeby pan był nieśmiały, niż miałby pan być pospolity!

Uważany za reprezentanta tak zwanego nurtu chłopskiego w literaturze polskiej, choć jego utwory dalece poza tę tematykę wykraczają. W swoich powieściach porusza się na krawędzi filozofii, rozmyślań o ludzkiej egzystencji i szeroko pojętej moralności. Nadaje swoim bohaterom wyraz pozaziemski osadzając ich często na prostym gruncie polskiej wsi.

Wiesław Myśliwski urodził się w 1932 roku w Dwikozach. Jego ojciec, mieszczanin z Ćmielowa, brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Studia filologiczne pisarz ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1956 roku. Debiutował rok wcześniej na łamach prasy recenzją powieści Noc jest moim światłem Etienne de Greff. Był naczelnikiem kwartalnika Regiony i dwutygodnika kulturalnego Sycyna. W latach 1983-1989 pełnił funkcję przewodniczącego Narodowej Rady Kultury.

Swoją pierwszą powieść Nagi Sad napisał w 1967 roku. Ta natychmiast przyniosła mu rozgłos i odkryła wielorakie umiejętności autora. Powieść traktuje o miłości ojca i syna, której akcja toczy się w świecie bliskim naturze, a jednocześnie głęboko osadzonym w ludzkich uczuciach. Na motywach tej książki powstał wielokrotnie nagradzany film Przez dziewięć mostów, do którego scenariusz napisał sam Myśliwski.

Kolejne powieści pisarza zyskiwały coraz większą popularność, otrzymując miano arcydzieł. Najważniejszymi okazały się być: Kamień na kamieniu z 1984 roku, w której autor pokazuje się czytelnikowi także jako twórca niebanalnych, zabawnych anegdot, ukazując jednocześnie życie polskiej wsi w symbolicznym wymiarze; Widnokrąg z 1996 roku, ukazujący dojrzewanie i dorosłe życie głównego bohatera Piotrusia, pełny przemyśleń i rozważań na temat przemijania; a także Traktat o łuskaniu fasoli z 2006 roku, medytacja nad przeznaczeniem i przypadkiem w życiu człowieka.

Po co pytać człowieka, gdzie idzie. Jak ktoś idzie, to gdzieś idzie, sam wie najlepiej, gdzie idzie, nie muszą zaraz wszyscy wiedzieć, gdzie idzie.

Wiesław Myśliwski dwukrotnie był odznaczany Nagrodą Literacką NIKE: za Widnokrąg w 1997 roku (była to pierwsza taka nagroda przyznana w historii) oraz w 2007 roku za Traktat o łuskaniu fasoli. Pisarz na swoim koncie ma wiele innych nagród m.in.: Nagroda Państwowa za całokształt twórczości, Nagroda Klubu Kultury Chłopskiej, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagroda Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej czy Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku został uhonorowany tytułem Wielkiego Ambasadora Polszczyzny.

Dzieła pisarza są tłumaczone na wiele języków, w tym także na serbski, hiszpański, bułgarski czy hebrajski.

Wiesław Myśliwski nie ograniczył się w swojej twórczości do gatunku, jakim jest powieść. Stworzył także dramaty takie jak Drzewo, Złodziej, Klucznik czy Requiem dla gospodyni.

Większość dzieł Wiesława Myśliwskiego została zekranizowana. Wszystkie cieszą się ogromną popularnością i są uznawane za mistrzowskie przedstawienia psychologicznych studiów ludzkiej duszy, przemyśleń dotyczących świata i człowieczej egzystencji oraz polskiej wsi i roli tradycji we współczesnym świecie.

Polecić publikacje Wiesława Myśliwskiego to literacki obowiązek. Fundament wiejskiej tematyki jest w stanie udźwignąć i odpowiedzieć z niebywałym artystycznym pietyzmem na filozoficzne pytania, które stawiały przed sobą całe pokolenia. Książki będą świetną pozycją dla tych, którzy szukają powieści nietuzinkowych i zaskakujących.

fot. Włodzimierz Wasyluk, culture.pl