Ostatecznie jestem przecież smokiem szczęścia!

Zeszłoroczne zmagania książkowe zakończyliśmy trylogią Miłoszewskiego, Kubusiem Puchatkiem Alana Alexandra Milne i Wielkim Gatsbym Francisa Scotta Fitzgeralda. Minęły wakacje, zleciał październik, więc sporo przeczytanych pozycji pojawiło się zapewne zarówno na moim, jak i na Waszym koncie.

Zaczniemy lekko i przyjemnie. Lekturą, do której zabierałam się trochę jak przysłowiowy 'pies do jeża’, a która okazała się być niezwykłą podróżą do krainy wyobraźni. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu!

Niekończąca się opowieść (czy też Niekończąca się historia, bo z tłumaczeniami bywa różnie) wyszła spod pióra Michaela Ende. Niemiecki pisarz ukończył szkołę teatralną, a w 1971 roku wyjechał do Włoch, gdzie powstawały jego najsłynniejsze powieści takie jak Kuba Guzik i maszynista Łukasz, Momo czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas, a także Niekończąca się opowieść. Jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1979 roku. Szybko stała się popularną baśnią dla dzieci i dorosłych, którą przetłumaczono na wiele języków. W 1981 roku Michael Ende otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka.

Głównym bohaterem Opowieści jest jedenastoletni, niezdarny Bastian Baltazar Buks. Trafia on przypadkiem do antykwariatu prowadzonego przez zdziwaczałego staruszka Karola Konrada Koreandera. Chłopiec wynosi ze sklepu książkę o intrygującym tytule Niekończąca się opowieść. Ukryty na strychu w budynku swojej szkoły rozpoczyna podróż do krainy zwanej Fantazjaną. Nie wie jeszcze, że jego rola nie ograniczy się tylko do biernego uczestnika dziejących się tam wydarzeń. Bastian ma bowiem do wykonania ważne zadanie – musi uratować Fantazjanę przed nicością, która pochłania krainę. Dzieje się tak dlatego, gdyż ludzie przestali wierzyć w marzenia. Bastian sądzi, że uchronienie Fantazjany przed zagładą przypadnie w udziale Atrjeu – bohaterowi jego książki. Okazuje się jednak, że Krainę uratować może tylko śmiertelnik, który nada władczyni Fantazjany – Dziecięcej Cesarzowej – nowe imię.

Niekończąca się opowieść pod warstwą wspaniałej baśni, kryje w sobie także wiele prawd i wciąż aktualnych przesłań. Zachwyca barwnymi opisami i narracją. Wielowymiarowość powieści pozwala przeniknąć do jej wnętrza, użyć własnej wyobraźni do stworzenia choćby fragmentu Fantazjany. Autor zadbał o czytelnika w każdym najdrobniejszym szczególe, nie pozwalając mu się nudzić.

Niekończąca się opowieść została przeniesiona na ekrany kin w 1984 roku przez Wolfganga Petersena. Film, jak na ówczesne czasy, został zrealizowany z wielkim rozmachem i do dziś zachwyca rzesze widzów. W rolach głównych wystąpili Barret Oliver jako Bastian i Noah Hathaway jako Atreju.

zdjęcie: kadr z filmu Niekończąca się opowieść z 1984 roku