Pierwsza pomoc na wyciągnięcie ręki

Zewnętrzne defibrylatory w 10 punktach w Toruniu. Ratujący życie sprzęt został zainstalowany w miejscach o wysokim natężeniu ruchu, gdzie jednorazowo przebywa wielu osób.

W celu zwiększenia świadomości mieszkańców miasta o tym jak zachowywać się w chwili zagrożenia zdrowia lub życia urząd miasta postanowił zorganizować specjalne szkolenia. O aktywizowaniu Torunian i zachęcaniu do pomocy innym mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Na samym rozmieszczeniu defibrylatorów w strategicznych punktach miasta akcja się nie kończy. Karol Wojtczak, ratownik medyczny, wyjaśnia na czym polega obsługa AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

AED zostały zainstalowane między innymi przy Urzędzie Miasta Torunia, Centrum Kultralno-Kongresowym „Jordanki”, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” czy Motoarenie. Ich obsługi można nauczyć się podczas bezpłatnych szkoleń pierwszej pomocy organizowanych w w siedzibie TKKF przy ul. Szosa Chełmińska 75 w dniach 23 i 30 października.

Materiał przygotowany przez Piotra Michalczewskiego i Paulinę Jaskulską

zdjęcie: www.szpital.elblag.pl