13 Tofifest w pigułce

Październik w Toruniu to święto każdego kinomana. Dzieje się tak za sprawą organizowanego co roku Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Tegoroczna edycja będzie 13 z kolei.

Jak podkreślają organizatorzy tegoroczna edycja obfitować będzie w niezwykle ciekawe pozycje, odznaczone na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie. Za dobór filmów pełnometrażowych odpowiadała Kafka Jaworska, za filmy krótkometrażowe Szymon Zdziebło.

Główną tematyką 13 edycji festiwalu jest „Klub 27”, czyli termin określający grono artystów, którzy zmarli w wieku 27 lat. Do „Klubu 27” zaliczają się m.in. Jim Morrison, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Amy Winehouse czy Kurt Cobain.

W ramach tematyki „Klubu 27” zostanie zaprezentowanych siedem filmów: „The Doors”, „Janis”,”Jimi Hendrix: the Guitar Hero”, „Kurt Cobain: Montage of Heck”, „Ostatnie Dni”, „Amy” oraz ” The 27 Club”, który, jak tytuł wskazuje, podsumowuje całą ideologię tego zjawiska.

Na festiwalu poruszone zostaną także kwestie bardzo aktualne, takie jak islam. Jak mówi Kafka Jaworska pomysł ten zrodził się już dawno temu, a podczas tegorocznej edycji będzie on zgłębiony.

Na festiwalu zagości przede wszystkim Irańska Nowa Fala oraz filmy o kobietach w świecie islamu. Na to pasmo złożą się dwa przeglądy tematyczne, które odpowiedzą na najtrudniejsze pytania dotyczące imigrantów, czy zagrożeń, z którymi utożsamiamy kraje islamskie.

Tofifest to również nagrody i odznaczenia. Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku przyznane zostaną Złote Anioły oraz Flisaki. O laureatach mówi Jarosław Jaworski.

Jak co roku odbędą się konkursy mające na celu wyłonić najlepsze produkcje filmowe tej edycji festiwalu. Dwa najważniejsze konkursy Tofifestu: ON AIR, dotyczący filmów pełnometrażowych, oraz SHORT CUT, traktujący o krótkim metrażu, zaprezentują nam filmy z absolutnej światowej czołówki, odznaczonena festiwalach w Cannes, Berlinare, Sundance czy Wenecji.

Warto podkreślić, że w konkursie LOKALIZACJE, który podsumowuje twórczość filmową na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, prezentowany będzie film toruńskiego reżysera Jędrzeja Bączyka „Dzienniki z niebieskiej szkoły”.

Zestawy biletowe dostępne będą od 18 października w kasie Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Bilety dzielą się na kategorie „moje 5” w cenie 50zł oraz „moje 10” w cenie 75zł.

Przypominamy też, że cały czas trwa konkurs, którego zwycięzcy zasiądą w Jury MłodzieżowymJury Studenckim oraz otrzymają darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu. Wystarczy napisać i przesłać do organizatorów recenzję dowolnego filmu znajdującego się obecnie w obiegu kinowym.

Więcej informacji odnośnie festiwalu oraz konkursu można znaleźc na oficjalnej stronie Tofifest.

zdjęcie: materiały promocyjne