Zmarł dr hab. Aleksander Główczewski

W wieku 49 lat zmarł dr hab. Aleksander Główczewski z Wydziału Filologicznego UMK, badacz polskiej literatury i wielki znawca twórczości Bolesława Prusa.

Dr hab. Aleksander Główczewski na UMK w Toruniu pracował od 1990 r. Przez wiele lat pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Instytutu Literatury Polskiej UMK. Był absolwentem filologii polskiej UMK (1990 r.). Na toruńskiej Uczelni uzyskał również w 2000 r. stopień doktora (na podstawie rozprawy pt. Poetyka i pragmatyka „rozmów z…” napisanej pod kierunkiem prof. Andrzeja Stoffa).

Ostatnia książka dr. hab. Główczewskiego pt. Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej (2013), będąca rozprawą habilitacyjną, uznana została przez środowisko literaturoznawców za pracę fundamentalną o komizmie w rodzimej literaturze i kulturze.

Zainteresowania naukowe Aleksandra Główczewskiego obejmowały także teorię literatury, związki muzyki i literatury, fantastykę naukową. Jego prawdziwą pasją była także muzyka, szczególnie Jana Sebastiana Bacha.
Aleksander Główczewski był nauczycielem akademickim bardzo lubianym przez studentów filologii polskiej.

Dr hab. Aleksander Główczewski zmarł 9 lipca. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 13 lipca w Toruniu. Msza  żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny przy ul. św. Faustyny 7 o godz. 11:15. Później na Cmentarzu Komunalnym nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 139/141 będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa.

Posted in UMK