Historia musi mieć swój dalszy ciąg

Szemrane towarzystwo z nadszarpniętą psychiką. Kontrowersyjna terapia grupowa. Wreszcie – morderstwo.

Uwikłanie. To pierwsza część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Elegancko siwe włosy, nienagannie skrojony garnitur, kodeks karny zamiast sumienia i niezbyt udane życie osobiste. Obrońca sprawiedliwości zostaje wezwany do jednego z warszawskich klasztorów. Na miejscu zastaje trupa, psychoterapeutę i grupę pacjentów. Każdy z nich ma coś do powiedzenia i do ukrycia. Każdy z nich, uczestnicząc w podejrzanych ustawieniach rodzinnych, mógłby być mordercą. Teodor Szacki, by rozwiązać tę zagadkę, musi uwikłać się w sprawę, po której nie spodziewał się, że będzie tak pilnie strzeżona.

Autor powieści – Zygmunt Miłoszewski- od połowy lat 90 pracuje jako dziennikarz. Zaczynał w Super Expressie, gdzie relacjonował procesy sądowe. Literacko zadebiutował w 2004 roku na łamach Polityki opowiadaniem Historia Portfela, nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. W 2005 roku wydał powieść grozy Domofon. W 2006 roku wydał baśń przygodową dla dzieci Góry Żmijowe, za którą otrzymał wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rozgłos przyniosła mu właśnie trylogia o Teodorze Szackim – Uwikłanie, Ziarno Prawdy i Gniew. Wszystkie książki Miłoszewskiego ukazały się za granicą, przetłumaczone zostały na wiele języków. Pisarz został wyróżniony licznymi nagrodami m.in. dwukrotnie Nagrodą Wielkiego Kalibru w 2008 i 2011 roku oraz Paszportem Polityki w 2014.

Na motywach Uwikłania powstał film o tym samym tytule, odbiegający jednak nieco od powieści. Zdjęcia do obrazu w reżyserii Jacka Bromskiego powstawały w Krakowie.

zdjęcie: kadr z filmu Uwikłanie