„Jesteśmy tylko małym elementem wszechświata” – wywiad z Krzysztofem Wielickim

Legenda polskiego himalaizmu, zdobywca Korony Himalajów i pierwszy człowiek, który stanął na Mount Everest zimą. 12 marca w Od Nowie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Wielickim.

Na chwilę przed spotkaniem naszemu reporterowi Piotrowi Michalczewskiemu udało się porozmawiać z Krzysztofem Wielickim. Rozmowa zaczęła się od pytania o to od czego powinien zacząć młody człowiek, który marzy o górach. -Jest wiele dróg, które prowadzą w góry. Czasem człowiek robi to z miłości do gór, czasem z chęci realizacji jakiś wyzwań.(…) Jeśli ktoś myśli poważnie o górach (…) dobrze byłoby oprzeć się o jakąś organizację – mówił Krzysztof Wielicki

Interesujące było również zestawienie tej rady z początkami wielkiego himalaisty, który powiedział -No tak, ja też trafiłem dopiero na studiach do wspinania, bo wtedy nie było ścianek wspinaczkowych, a kluby wszystkie mieściły się na uczelniach.

Od czasów początków Krzysztofa Wielickiego możliwości wśród studentów się zmieniły i jak zauważył – Ja myślę, że jeśli ktoś wierzy i bardzo chce, to może trafić do ruchu wspinaczkowego.(…) Cywilizacja uprościła pewne sprawy jeśli chodzi o dostęp, poznanie, literaturę, internet, wiedzę.

Warto też pamiętać, że góry wiążą się z ryzykiem. Mimo to miłośnicy gór wciąż chcą do nich wracać i czasem nawet igrać ze śmiercią. O roli ryzyka Krzysztof Wielicki mówił tak – Alpinizm zasadza się na ryzyku, tak to już jest. To jest taka działalność, że bez ryzyka nie byłoby alpinizmu(…), ponieważ ryzyko wyzwala bardzo dużo emocji.

Po kimś kto tak często ma do czynienia z adrenaliną, można by się spodziewać, że podczas pobytu w domu będzie wiódł raczej spokojne życie. Nic bardziej mylnego. -Ja bardzo aktywne prowadzę życie, bo wspinanie się to jedna sprawa(…), ale cały czas żyję w środowisku(…) ludzi związanych z górami, piszemy książki, czytamy, spotykamy się, festiwale, filmy, wystawy, zdjęcia, wszystko związane z górami. – zdradził naszemu reporterowi Krzysztof Wielicki.

W pewnym momencie Krzysztof Wielicki został poproszony przez naszego reportera o odniesienie się do słów „patrząc z góry wokoło”, które śpiewało KSU w piosence „Za mgłą”. To co opowiadał można by nazwać mistyką górską -Człowiek też musi sobie zdać sprawę w górach z takiej świadomości, że jesteśmy tylko małym elementem wszechświata.

Za każdym razem gdy spotyka się personę o takich osiągnięciach jak Krzysztof Wielicki, warto zapytać o radę. Tak też stało się i tym razem. -Warto marzyć. Warto znaleźć ludzi, którzy te marzenia będą razem realizować, gdyż jesteśmy stadni,(…) a potem wiara i determinacja w to, że możemy coś zrobić. Chciałbym też dzisiaj pokazać, że jak się wierzy bardzo w to, że można coś zrobić, to można to osiągnąć. – powiedział na koniec Krzysztof Wielicki i pozdrowił słuchaczy Radio Sfera.

My również pozdrawiamy Pana Krzysztofa Wielickiego i życzymy dalszych sukcesów, i żeby każda wyprawa nie tylko była udana, ale również szczęśliwa

zdj. http://granowski.cba.pl/