Centrum Sprawiedliwości Naprawczej w Toruniu

W Polsce często nieadekwatnie karze się za drobne przewinienia. Za kradzież batonika można trafić na 5 dni do aresztu. Dlatego też pojawiła się inicjatywa utworzenia Centrum Sprawiedliwości Naprawczej.

Jednym ze sposobów na zaradzenie takiej sytuacji, gdy walczy się z poczuciem niesłusznego działania wymiaru sprawiedliwości, jest Centrum Sprawiedliwości Naprawczej. Jest to inicjatywa podjęta przez Fundację Court Watch Polska w celu zwiększenia udziału metod sprawiedliwości naprawczej w rozwiązywaniu problemów z jakimi boryka się w naszym kraju wymiar sprawiedliwości.

„Będziemy zbierać pieniądze na rzecz powstania w Toruniu Centrum Sprawiedliwości Naprawczej” –  mówi Bartosz Pilitowski, prezes fundacji Court Watch.

Jak dodaje prezes fundacji, to, czy powstanie CSN w głównej mierze zależy od tego, czy uda się pozyskać przychylność Torunian.
„Zwróciliśmy się z apelem do mieszkańców Torunia, żeby pomogli zebrać nam tę brakującą kwotę”

Bartosz Pilitowski przybliża również zamysł tego, jak wyglądałyby prace społeczne, mające naprawić wyrządzane szkody.
„Osoby, które popełniły jakieś drobne przestępstwo mogą zadośćuczynić nam mieszkańcom Torunia np. pomagając w sprzątaniu miasta”

13 marca w kawiarni „Wejściówka” przy Teatrze im. Wiliama Horzycy odbyła się aukcja dobroczynna mająca na celu wsparcie inicjatywy.
Do wylicytowania będzie między innymi: mołdawskie wino, które jest ulubionym trunkiem królowej Elżbiety II oraz oscarowy film Ida z plakatem wraz z  podpisami twórców.

Materiał: Magda Kamińska

Emisja: serwis informacyjny g. 18.00, Magazyn Informacyjny „Z dziś” g. 20.00