Nowe dowody – muszę biec do urzędu?

Studencie – skontroluj zawartość swojego portfela! W marcu weszła w życie nowa ustawa o dowodach osobistych. Czy z powodu wejścia w życie nowych przepisów, wszyscy musimy jak najprędzej wymienić swoje dokumenty?

Jest kilka ściśle określonych powodów ubiegania się o wydanie dowodu. Składamy wniosek oczywiście wtedy, kiedy wyrabiamy ten dokument po raz pierwszy. Pozostałe to zmiana danych zawartych w dowodzie, upływ terminu ważności dowodu, utrata dowodu, zmiana wizerunku twarzy oraz uszkodzenie dowodu. Wątpliwości związane z nową ustawą rozwiewa Iwona Czyż-Zaleska – Kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych:

Nie będę zachęcała nikogo do tego, żeby przychodził tutaj i wymieniał dowód osobisty tylko dlatego, że ustawa się zmieniła. Czy wprowadzone nowe dowody osobiste umożliwiają wymianę dotychczasowego dowodu osobistego, pomimo tego że on jest ważny? Generalnie katalog jest zamknięty powodów, ale nie ma nigdzie też napisane, że nie wymienimy takiego dowodu. On jest ważny, ale jak ktoś przyjdzie, złoży taki wniosek – nie mamy prawa odmówić.

Czym różnią się nowe dowody od tych, które teraz nosimy w portfelach?

Dane w tej chwili [po zmianie] są jakby uboższe. Nie ma w dowodach osobistych w tej chwili rysopisu, nie ma koloru oczu, adresu. Jest natomiast obywatelstwo, które zostało wprowadzone.

Ułatwieniem jest też to, że przy składaniu wniosków nie wymaga się już aktów – urodzenia czy małżeństwa. Ponadto możemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym miejscu w kraju – bez względu na zameldowanie. Dokument odbieramy oczywiście w placówce, w której ubiegaliśmy się o jego uzyskanie.

Czy interesanci mają problemy z nowymi formularzami?

Nowa ustawa niesie więcej dobrego niż złego. Najważniejsze, że nie zobowiązuje nas do natychmiastowej zmiany dowodu. Z nowymi dokumentami zapoznali się już nasi sąsiedzi z zachodu, dlatego zmiany nie stanowią żadnego problemu np. przy przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej.

Zdjęcie: www.msw.gov.pl