„Mówią, że Aslan jest w drodze…a może już wylądował?”

Klasyka literatury dziecięcej a także literatury fantastycznej. Sprzedana w ponad 120 milionach egzemplarzy, przetłumaczona na 41 języków.Zaadaptowana na potrzeby teatru, radia i kina. A wszystko to za sprawą starej szafy.

Opowieści z Narnii. Cykl siedmiu powieści napsanych przez Clive’a Staplesa Lewisa – irlandzkiego pisarza i naukowca. Znany ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej oraz dzieł krytycznoliterackich. Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R.Tolkiena, twórcy Władcy Pierścieni, wraz z którym wykładał na wydziale literatury angielskiej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Oprócz Opowieści z Narnii na jego koncie znaleźć można takie powieści jak Trylogia Kosmiczna, Póki mamy twarze czy Listy starego diabła do młodego. Lewis zajmował się także poezją.

Opowieści z Narnii powstały między 1949 a 1956 rokiem i bardzo szybko zdobyły popularność. Opowiadają historię czwórki rodzeństwa Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy zupelnie przypadkowo, w starej szafie odkrywają Narnię – magiczną krainę. Panuje tam wieczna zima, która za sprawką podstępnej czarownicy zasiadającej na tronie Ker Paravel, nigdy się nie kończy. Dzieci mają za zadanie sprowadzić Lwa Aslana, który przywróci w Narnii pokój i posadzi na tronie krainy jej prawowitych władców. Z pomocą ruszają oczywiście magiczne stworzenia: zwierzęta, cenatury czy fauny.

Siedmioksiąg Opowieści to odpowiednio: Lew, Czarownica i Stara szafa; Książę Kaspian; Podróż Wędrowca do świtu; Srebrne krzesło; Koń i jego chłopiec; Siostrzeniec czarodzieja i Ostatnia bitwa.
Całość utrzymana jest w lekkim, zimowym klimacie fantastyki, której bliżej jednak do baśni niż do mrocznej opowieści. Nie mniej jednak powieści te są zdecydowanie warte przeczytania.

Pierwsza adaptacja Lwa, czarownicy i starej szafy na potrzeby telewizji miała miejsce w 1967 roku. Dziesięć epizodów, każdy po trzydzieści minut, zostały wyreżyserowane przez Helen Standage. Nie są one dostępne w sprzedaży. Najnowsze dzieła pochodzą z 2005, 2008 i 2010 roku. W rolach głównych wystąpili Georgie Henley, William Moseley, Skandar Keynes i Anna Popplewell. W przygotowaniach oczywiście kolejne filmowe adaptacje.

Opowieści z Narnii nie są lekturą wymagającą. Zaskakują ujęciem tematu i lekkością, z jaką się je czyta. Warto po nie sięgnąć, dla odprężenia i zatopienia się w innym świecie. W świecie Narnii.

zdjęcie: kadr z filmu Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa.