Pamiętajmy o Obywatelu… G.C.

Przed nami Dni Grzegorza Ciechowskiego. To już kolejna odsłona obchodów ku pamięci artysty silnie związanego z Toruniem.

W tym roku oprócz koncertu pamięci muzyka połączonego z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego imprezie towarzyszyć będzie szereg atrakcji w całym mieście. Będą to m.in. projekcja filmu „Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego” w Dworze Artusa,  specjalne bilbordy Galerii Rusz, usytuowane przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” oraz przy ulicy Chełmińskiej. Natomiast na fasadzie kamienicy na rogu ulic Żeglarskiej i Szerokiej będą wyświetlane wideoklipy Republiki i Obywatela G.C. Również przestrzeń miejska zostanie udekorowana pasiastymi, biało-czarnymi flagami a na tory wyruszy specjalnie udekorowany tramwaj.

Grzegorz Ciechowski  wraz z zespołem Republika pierwsze kroki stawiał w Toruńskim Klubie Studenckim „Od Nowa”. O historii muzyków i tradycji koncertów upamiętniających zmarłego w 2001 roku Ciechowskiego mówi szef Centrum kultury i Sztuki „Od Nowa” Maurycy Męczekalski

„To jest twórca kompletny” – Tomasz Organek o Grzegorzu Ciechowskim.

W tym roku laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego został Tomasz Organek, artysta pochodzący z Torunia. Opowiedział nam o tym kim dla niego jest Grzegorz Ciechowski i jaki wpływ na jego twórczość miała muzyka Obywatela G.C.

Dni Grzegorza Ciechowskiego startują od czwartku 11.12. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert w Klubie „Od Nowa” 13 Grudnia o godzinie 20:00. Gwiazdami koncertu będą m.in. Kasia Nosowska, Maria Peszek, Marek Piekarczyk oraz grupa Variete. Przed koncertem o godz. 19.30 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Ceny biletów: 70 zł przedsprzedaż, 80 zł w dniu koncertu.

Cały koncert transmitowany będzie na żywo na antenie Radia Sfera.  Przed częścią muzyczną zapraszamy na koncertowe studio, gdzie nasi dziennikarze wraz z zaproszonymi gośćmi wspominać będą Grzegorza Ciechowskiego.

Materiał: Piotr Paszelke & Stanisław Janowski
Zdjęcie: www.torun.pl