Magia nie zmienia zbytnio świata. Właściwie jeszcze bardziej go komplikuje.

Jedna z najpopularniejszych serii fantasy wszech czasów. Przetłumaczona na 67 języków, sprzedana w milionach egzemplarzy wciąż zachwyca czytelników całego świata. A to wszystko za sprawą jednego czarodzieja.

Harry Potter to seria siedmiu powieści napisana przez brytyjską pisarkę Joanne Rowling, która z wykształcenia jest filologiem klasycznym. Przygody młodego czarodzieja nie były jej debiutem, Rowling napisała wcześniej 2 książki, jednak żadna z nich nie została wydana. Pomysł napisania Harrego Pottera zrodził się w podróży – podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Książki ukazywały się stopniowo pod pseudonimem J.K.Rowling, a więc Joanne Kathleen Rowling (drugie imię pożyczone zostało od babci autorki). Obecnie Rowling pracuje nad Wielką Encyklopedią Harrego Pottera, a na jej koncie pojawiła się także inna powieść – Trafny wybór.
Seria książek o przygodach tytułowego Harrego Pottera, niezwykłego czarodzieja, który wychowywany przez niechętne i niezbyt tolerancyjne, mugolskie wujostwo trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, do wspaniałego, urokliwego Hogwartu. Tam, wraz z przyjaciółmi, zgłębia tajniki magii by po wielu peregrynacjach i przygodach stanąć do walki z Lordem Voldemortem.

7 części o przygodach chłopca to: Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Harry Potter i Więzień Azkabanu, Harry Potter i Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi oraz Harry Potter i Insygnia Śmierci. Stanowią całość, prowadzą czytelnika krok po kroku przez życie Harrego, który z nieporadnego pierwszoroczniaka przeobraża się w odważnego i zdolnego do poświęceń czarodzieja.

Seria jest jedną z tych, od której nie sposób się oderwać. Lektura wciąga czytelnika, który z każdą kolejną stroną chce dowiedzieć się czegoś więcej. Z pomocą idą oczywiście filmowcy. Na kinomanów czeka 8 filmów, z których każdy jest, mniej lub bardziej dokładnym odzwierciedleniem fabuły, ale zdecydowanie godny polecenia. Wszystkie filmy wyprodukował David Heyman, a reżyserów przewinęło się tu aż czterech: Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell i David Yates. W role główne wcielili się Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson, którzy dorastali wraz z filmem.

Harry Potter to seria jak najbardziej godna polecenia. Nie będę obiektywna, jeśli powiem, że koniecznie trzeba ją przeczytać, bo jest to jedna z moich ulubionych książek, ale serdecznie Was zachęcam do lektury. Gwarantuję, że nie pożałujecie!

zdjęcie: scena z filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu