Klasztorna biblioteka pełna mrocznych tajemnic

Umberto Eco to włoski teoretyk literatury, beletrysta i profesor semiotyki na bolońskim uniwersytecie. Jego zainteresowania sięgają literatury tryiwalnej, prasy codziennej i komiksu, ale jego semiotyka stała się modnym kierunkiem filozofii. Eco urodził się w 1932r we Włoszech. Jest doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego słynna powieść Imię Róży wydana w 1980r otrzymała francuską nagrodę Medicis.

Powieść opowiada historię tajemniczych morderstw w opactwie benedyktynów w północnych Włoszech. W listopadzie 1327 roku przybywa tu uczony franciszkanin Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adson z Melku. Przenikliwi mnisi trafiają do klasztornej biblioteki, gdzie dzieją się dziwne rzeczy. To właśnie tutaj należy szukać rozwiązania zagadki.

Umberto Eco proponuje odważny, nietuzinkowy, wielopoziomowy kryminał, który dziś zaliczany jest do bestsellerów literatury światowej. Trudno jednoznacznie określić Imię Róży. Czytelnik na każdym kroku jest zaskakiwany. Labirynt biblioteki przywodzi na myśl labirynt ludzkiego życia. Biblioteka to swoisty ogród, wszechświat, którym rządzą określone prawa. Intruz może tu zabłądzić lub nawet, jak głoszą legendy, postradać zmysły.

Ciekawą odskocznią od tematu biblioteki, który sam w sobie stanowi meritum powieści, jest motyw psychologiczno -moralny, który Eco znakomicie łączy z wątkiem zauroczenia. Włoski pisarz nakłada historyczną maskę na współczesne problemy, snując rozważania o ułomności ludzkiej natury.

Język powieści, jak przystało na Umberto Eco, jest piękny i kunsztowny, a jednocześnie zrozumiały. Książka dostarcza także wiedzy historycznej, przybliża realia średniowiecza i czasy inkwizycji. Momentami wątki historyczne wydawać mogą się nudne, jednak warto przez nie przebrnąć by poznać dalsze dzieje klasztoru.
Książkę tę warto polecić wszystkim, nie tylko zagorzałym „książkożercom”, ale także tym, którzy na co dzień stronią od wszelkich form literackich. Powieść ta bywa wspaniałym wehikułem czasu dla wszystkich, którzy chcą przenieść się w czasy czarownic, herezji i inkwizycji, a także rozwikłać niezwykłą, morderczą wręcz zagadkę.

Powieść doczekała się ekranizacji w 1986r. Na wielki ekran przeniósł ją Jean – Jacques Annaud, a główną rolę zagrał tu Sean Connery.

zdjęcie: Wydawnictwo Literackie