„Młodzi ludzie nie mają rozeznania” – Leszek Balcerowicz na UMK

balcerowicz

Jeden z najważniejszych ekonomistów III RP, prof. Leszek Balcerowicz, 14 maja wygłosił na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UMK wykład otwarty pt. „Polska gospodarka po 1989 roku i jej perspektywy”.

Za organizację wizyty profesora honoris causa UMK odpowiadają władze Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Fundacja „Forum Obywatelskiego Rozwoju”. Prof. Balcerowicz podczas wykładu odpowiadał m.in. na pytania o to, dlaczego socjalizm musiał upaść oraz jakie wyzwania stoją przed polską gospodarką obecnie? Ponadto tematem były efekty zapoczątkowanych 25 lat temu zmian ustrojowych i gospodarczych. Jeszcze przed wykładem profesor mówił o możliwościach i zagrożeniach dla naszej gospodarki. Zaznaczał jak olbrzymi skok zanotował polski system na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza na tle zachodniej Europy. Jako przedstawiciel Fundacji „FOR” Balcerowicz zauważał także problemy świadomości Polaków wobec zmian i ogólnej sytuacji gospodarczej.

My przy tej okazji zapytaliśmy pana profesora, o ocenę świadomości ekonomicznej młodych, w tym także nas, studentów.

Jak się okazuje jeszcze sporo pracy przed nami, by zrozumieć mechanizmy działające rodzimym systemem gospodarczym. Mimo wzrostu poziomu edukacji młodych ludzi, cały czas nie mamy wystarczającej wiedzy w kwestiach takich jak sytuacja ekonomiczna kraju i kierunek, w jakim zmierza polska polityka w tym aspekcie.

Zdjęcie: Fundacja FOR

Posted in UMK