15 Majowy BUUM Poetycki

Majowy BUUM Poetycki to jedna z największych imprez literackich w Polsce północnej. Festiwal jest prezentacją i konfrontacją poetów, prozaików, magazynów literackich oraz związanych z nimi twórców, reprezentujących środowisko literackie całego kraju. Festiwal prezentuje szeroko pojętą sztukę niezależną, a w szczególności poezję i literaturę.

BUUM nie jest konkursem, prezentuje głównie młodych, undergrundowych poetów oraz niezależne pisma poetyckie. Festiwal dla pisarzy jest szansą wymiany myśli i wzajemnych inspiracji; dziennikarzom i szerszej publiczności daje możliwość zapoznania się z tym, co wydarzyło się w polskiej literaturze w trakcie ostatniego roku.

BUUM ma charakter interdyscyplinarnego festiwalu, podczas którego odbywają się sceniczne prezentacje poezji, spotkania z pisarzami, koncerty, pokazy filmowe, wystawy plastyczne oraz targi wydawnictw.

Spośród zaproszonych poetów warto wymienić choćby kilka „zasłużonych” nazwisk, jak Urszula Kozioł, Justyna Bargielska, Jacek Podsiadło, Adam Wiedemann czy Mariusz Grzebalski – by uzmysłowić sobie rangę tego wydarzenia. Nie zabraknie panelu dyskusyjnego – tym razem na warsztat zostanie wzięty ruch wydawniczy i czasopisma.

Swoje „Wiersze wybrane” zaprezentuje Grzegorz Kaźmierczak – lider i autor tekstów legendarnego zespołu Variete, z którym zagra również koncert trzeciego dnia festiwalu. Do akcji wkroczy wielokrotnie występujący na BUUM-ie poeta-performer Paweł Konjo Konnak, z kolei Adam Kaczonowski wespół z Hubertem Wińczykiem dokonają muzyczno-literackiej improwizacji w ramach 17# „Odczytu dźwięku”  – cyklu spotkań organizowanego przez Stowarzyszenie „Megafon”, który na czas trwania festiwalu przeniesie się z toruńskiej starówki do klubu „Od Nowa”.

Nie zabraknie debiutantów i twórców młodszych pokoleń (wystąpią Martyna Buliżańska, nominowana w tym roku do nagrody Silesius w kategorii „debiut” oraz Joanna Dziwak, poetka z Krakowa). Wystąpią też twórcy z Torunia (dobrze znani torunianom Grzegorz Giedrys, Paweł Tański czy Szymon Szwarc), nie zabraknie twórców, którzy zdążyli już zaznaczyć istotnie swoją obecność w polskiej literaturze, wielokrotnie nagradzanych za swoją twórczość jak Magdalena Gałkowska i spokrewniony ze zmarłym niedawno wybitnym poetą, Tadeuszem Rożewiczem – Rafał Różewicz.

Imprezę zakończy koncert „Pamięci Stanisława Staszewskiego X” w wykonaniu Kazika Staszewskiego z zespołem ProForma, gdzie poza utworami Stanisława Staszewskiego, usłyszymy kilka nie prezentowanych dotąd kompozycji jego syna.

PROGRAM FESTIWALU

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”,

Toruń, 12-15 maja 2014
12 maja (poniedziałek), godz. 20:00

# WYSTAWA
Maciej Korżel – „Emonimalizm” – grafiki

# POEZJA
WIELKI BUUMOWY SLAM POETYCKI – NAGRODA 1000 zł

$ bilety: 5 zł – studenci/absolwenci, 10 zł – pozostałe osoby

13 maja (wtorek), godz. 20:00

# FILM
„SHIRLEY – WIZJE RZECZYWISTOŚCI”, reż. Gustav Deutsch

$ bilety: 5 zł – studenci/absolwenci, 10 zł – pozostałe osoby

14 maja (środa), godz. 20:00

# POEZJA: Grzegorz KAŹMIERCZAK, Martyna BULIŻAŃSKA, Szymon SZWARC, Rafał RÓŻEWICZ

# SPOTKANIE: Urszula KOZIOŁ – prowadzenie Paweł Tański

# DYSKUSJA: „Patronat czy handmade? Czasopisma i ruch wydawniczy dzisiaj.” – Marek MACIEJEWSKI, Mariusz GRZEBALSKI, Michał TABACZYŃSKI – prowadzenie Tomasz Dalasiński

# POEZJA: Jacek PODSIADŁO, Justyna BARGIELSKA, Mariusz GRZEBALSKI, Paweł TAŃSKI

# KONCERT: VARIETE

$ bilety/koncert: 5 zł – studenci/absolwenci, 10 zł – pozostałe osoby

——————————————————————————————

15 maja (czwartek), godz. 20:00

# ODCZYT DŹWIĘKU: Adam KACZANOWSKI – odczyt /
Hubert WIŃCZYK – dźwięk

# POEZJA: Adam WIEDEMANN, Joanna DZIWAK, Magdalena GAŁKOWSKA, Grzegorz GIEDRYS

# AKCJA: Paweł KOÑJO KONNAK – Szymborska zlewu polskiego

# KONCERT: KAZIK STASZEWSKI i KWARTET PROFORMA

# FILM: „KOÑJO – 30 LAT W KOSMOSIE”

$ bilety/koncert: 30 zł – studenci/absolwenci, 40 zł – pozostałe osoby

——————————————————————————————-
W trakcie festiwalu odbywają się:
BUUMOWY kiermasz wydawnictw literackich oraz „Akcja stolikowa, czyli o poezji w cztery oczy”.

Zdjecie: nadesłane