50-lecie Młodego Torunia

Miesiące ćwiczeń, wymagające układy. Jednak członkowie Młodego Torunia nie narzekają. Taniec to ich pasja. Już od 50 lat kolejne pokolenia poświęcają zespołowi każdą wolną chwilę.

1 kwietnia 1964 roku przy Technikum Mechaniczno-Elektrycznym  powstał ośrodek artystyczny dla młodzieży. Koło teatralne, chór,  niewielka orkiestra. Nikt nie spodziewałby się, że wiele lat później z  tego małego zespołu wyłoni się prężnie działająca grupa artystów.Wraz z rozwojem organizacji zmianie uległa także nazwa. Wybrany Młody Toruń zachował się po dziś dzień.

Jak wygląda struktura zespołu obecnie? „Zespół składa się obecnie z czterech grup tanecznych, dwóch kapel ludowych, dwóch grup wokalnych oraz koła tańców ludowych.” – mówi Katarzyna Bilska, szefowa zespołu. Tłumaczy, że każdy z wielbicieli folkloru znajdzie tu coś dla siebie. W szeregi Młodego Torunia przyjmowani są reprezentanci wszystkich grup wiekowych. Najmłodsi uczestnicy mają nie więcej niż 5 lat, nie brakuje też osób w sile wieku.

„50 lat temu zespół zaczynał się od orkiestry dętej, od chóru, koła tanecznego. Było to ognisko pozaszkolne.” – Katarzyna Bilska

W tym roku zespół obchodzi swoje 50-lecie. Z tej okazji zaplanowano liczne atrakcje. Występy odbędą się 25 i 26 kwietnia oraz 1 maja m.in. w teatrze im. W. Horzycy i amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

Materiał Piotra Paszelke.

Zdjęcie: http://www.mlodytorun.art.pl/50-lecie