Z ziemi włoskiej do Polski…

flaga_polski

Godło, flaga i hymn – symbole, które podkreślają niezależność, dumę i sławę. Związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. 26 lutego 1927 r. na mocy Dziennika Urzędowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych hymnem Polski został uchwalony Mazurek Dąbrowskiego.

Dlaczego akurat Pieśń Legionów Polskich we Włoszech napisana przez Józefa Wybickiego w 1797 r. stała się hymnem narodowym Polski? – Czynniki są dwa. Pierwszy – tradycja wojny o niepodległość. – odpowiada profesor Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych UMK. – Hymn Polski jest, podobnie jak Marsylianka, typem pieśni żołnierskiej, rewolucyjnej.

Uchwalenie hymnu nastąpiło w 1927 r. przez rząd Marszałka Józefa Piłsudskiego, dla którego postacie Napoleona i gen. Dąbrowskiego były wyjątkowo ważne.

W polskiej tradycji jest więcej pieśni patriotycznych. Dlaczego więc chociażby Rota czy Boże, coś Polskę nie zostały hymnem? – Rota raczej nie wchodziła w grę, była pieśnią osadzoną mocno w średniowieczu – odpowiada prof. Kłaczkow.

Czy Polacy nadal są przywiązani do symboli narodowych? – Polacy […] lubią nawiązywać do polskiej symboliki. Gorzej ze znajomością samego hymnu – komentuje naukowiec.

Czy rzeczywiście ze znajomością polskiego hymnu jest aż tak źle? Ile zwrotek ma hymn?

Polski hymn narodowy stał się protoplastą dla innych słowiańskich hymnów i pieśni. – W jakimś sensie w XIX w. spopularyzowaliśmy tę pieśń na forum ogólnosłowiańskim – wyjaśnia prof. Kłaczkow.

Hymn Polski doczekał się swojego miejsca również w internecie.

Materiał: Dominika Kiełpińska & Aleksandra Pospieszyńska

Zdjęcie: www.poland.gov.pl