Prezes WOŚP o organizacji Finału

W ciągu 21 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 546 211 582 zł. Pieniądze te w całości przeznaczyła na zakup sprzętu medycznego do szpitali w całej Polsce oraz finansowanie sześciu programów medycznych i jednego edukacyjnego.

„Zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godna opieka medyczna seniorów” – to cel tegorocznej zbiórki pieniędzy w ramach XXII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co dokładnie zostanie przeznaczona zabrana kwota mówi prezes fundacji WOŚP – prof. Bohdan Maruszewski.

„Dziecięca medycyna ratunkowa jest kompletnie inna, różni się bardzo od tej dla dorosłych, to są również inne metody leczenia” prof. Maruszewski

Przygotowanie tak dużej, ogólnopolskiej akcji jest nie lada wyzwaniem. Organizacja i weryfikacja poszczególnych sztabów, akcja informacyjna, zebranie i szkolenie wolontariuszy, harmonogramy – to tylko niektóre rzeczy, które co roku wymagają szczególnej uwagi, aby Finał odbył się bez problemów.

Oprócz zakupu sprzętu i finansowania programów medycznych, niewielki odsetek zebranych środków jest przeznaczany na pomoc indywidualną. Ta jednak była czasami nadużywana przez zainteresowanych i obecnie dużo większą uwagę zwraca się na weryfikację takich próśb.

Finał w 2013 roku przyniósł kolejny rekord zebranych funduszy. Czy zostanie on pobity na XXII Finale? Wierzymy, że tak!

Zdjęcie: materiały nadesłane.