Studenci też składają wnioski

Place zabaw, remonty ulic czy stawianie pomników – to tylko kilka przykładów projektów, złożonych w urzędzie miasta, do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Nie zabrakło również inicjatyw studenckich. Jedną z nich jest turniej streetballowy (trzyosobowa koszykówka), a pomysłodawcą tej inicjatywy jest Stowarzyszenie „Jest Fajnie!”, składające się ze studentów UMK.

Projekty do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego można było składać do 16 grudnia. W następnej fazie przejdą one proces weryfikacji przez specjalnie powołaną do tego komisję, a na końcu mieszkańcy sami wybiorą, które inicjatywy zasłużyły na urzeczywistnienie. Czym tak naprawdę jest budżet obywatelski, opowiedział dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Paweł Piotrowicz.

Miejscy urzędnicy długo przygotowywali się do wprowadzenia w życie budżetu partycypacyjnego. Jednym z etapów przygotowań był pilotaż, który odbył się wiosną tego roku. Wtedy mieszkańcy również złożyli około 200 wniosków, z których wyłoniono najlepszą dziesiątkę w drodze głosowania. – Pilotaż pokazywał nam zainteresowanie mieszkańców, które na tamtym etapie było już nawet spore – mówi dyrektor.

Wśród zgłoszonych projektów nie zabrakło wniosków składanych przez studentów. Jeden z nich złożyło Stowarzyszenie „Jest Fajnie!”. Grupa osób znana z organizacji wielu charytatywnych wydarzeń, tym razem zaplanowała turniej streetballowy. – Chcemy zachęcić do aktywnego wypoczynku oraz do pomagania innym. Mam nadzieję, że znowu wszyscy razem się spotkamy we wspólnym gronie – powiedział Marcin Lewicki, prezes stowarzyszenia.

Mieszkańcy otrzymali do rozdysponowania prawie 6,5 miliona złotych. O tym, które projekty będą mogły liczyć na dofinansowanie, dowiemy się 14 lutego 2014 r.

Zdjęcie: www.sxc.hu