Papusza i Bilet na Księżyc w „Niebieskim Kocyku”

W poniedziałek 16 grudnia o godzinie 19:00 w kinie Niebieski Kocyk zobaczymy „Papuszę” Joanny i Krzysztofa Krauze.

„Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki) dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. „Papusza” jest to autorski film historyczny, który próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat. Utwory poetki trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. „Papusza” to pierwszy polski film w języku romskim. Obraz został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Ceny biletów: 10zł- studenci, 12zł- pozostałe osoby.

Natomiast we wtorek zobaczymy „Bilet na Księżyc” Jacka Bromskiego.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1969. Fascynujący się lotnictwem Adam zostaje powołany do wojska. Jednak, ku własnemu rozczarowaniu, dostaje przydział do służby w Marynarce Wojennej. Z Antkiem (Mateusz Kościukiewicz), starszym bratem, wyruszają nad morze. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antek- niepoprawny podrywacz i król nocnych lokali, chce przygotować nieśmiałego brata do życia. Jednak spotkanie z piękną i tajemniczą kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu Adama, inicjując serię zaskakujących wydarzeń. Podczas ostatniej edycji festiwalu filmowego w Gdyni „Bilet na Księżyc” znalazł się na drugim miejscu plebiscytu na najdłużej oklaskiwany obraz, a Jacek Bromski został uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Scenariusz.
Ceny biletów: 10zł- studenci, 12zł- pozostałe osoby.